Obchod O Portském vínu Gastronomie O nás Kontakty

Sekce: Portské víno > Výroba 

 

Výroba portského vína

Ačkoli výroba portského prošla od svého vzniku mnoha změnami, stále se nachází více méně ve stavu v jakém byla zhruba před 100 lety. Jelikož vinaři jsou pevně přesvědčeni, že právě tradiční postupy zvyšují kvalitu jejich vína, nenajdeme zde až na výjimky moderní technologie ani nejnovější vybavení. Modernizaci však často zabraňují také drsné přírodní podmínky a tak dosud koncem srpna a začátkem září můžeme vidět tisíce drobných postav pobíhajících po strmých svazích a sbírajících hrozny. Většina sběračů je pravidelně rekrutována z řad obyvatel nejsevernější části Portugalska, z hor, ze kterých si tito lidé na několik týdnů každoročně přichází přivydělat do Doura.

Hrozny jsou z vinic snášeny na farmy do údolí a zde dále zpracovávány. Lisování probíhá velice tradičním způsobem – šlapáním. Šlapání hroznů je považováno za velkou slavnost a skvělou turistickou atrakci. Hlavním důvodem pro zachování této tradice je ale opět snaha o udržení vysoké kvality, jelikož, jak místní vinaři tvrdí, jen teplo lidského těla zachová požadované vlastnosti vinného moštu. Vylisovaný mošt se nechá kvasit až do obsahu alkoholu 7%, poté je kvašení zastaveno přidáním tzv. brandy (Pozor! Brandy je mírně zavádějící název - jedná se totiž o čirý vinný destilát o obsahu alkoholu cca 77%). Přes zimu je již hotové víno uskladněno přímo na farmách a teprve počátkem jara putuje do sklepů na pobřeží. Dříve bývaly sudy s vínem přepravovány speciálními loděmi, které se jmenují Barcos Rabelos. Dnes však tuto tradiční plavbu plně nahradila kamionová doprava.

Naprostá většina vinných sklepů je umístěna v městečku Vila Nova de Gaia, které leží přímo naproti Portu - na levém břehu řeky Douro. Díky přímořskému podnebí a poloze na severním svahu jsou zde velice stabilní teplotní podmínky, ideální pro letité vyzrávání vína. Ve sklepích jsou srovnány stovky dubových sudů, v nichž víno zraje minimálně další 2 roky, než je lahvováno.

< Zpět <   > Dále >

 

Nejprodávanější:

1. Romariz Fine Ruby

2. Romariz Fine Tawny

3. Romariz Reserva Latina

 

 

 
Xplized Media Rotterdam